Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
My blog

Türkiye ve BAE arasında 9 anlaşma

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi. Baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bin Zayed, heyetler arası görüşmenin ardından anlaşmaların imza törenine katıldı. Anlaşmalar arasında TCMB ve BAE Merkez Bankası arasındaki işbirliği mutabakat zaptı da bulunuyor. Öte yandan BAE’den yapılan açıklamada, Türkiye’ye yatırım için 10 milyar dolarlık fon ayrılığı da kaydedildi

Reklam
Türkiye ve BAE arasında 9 anlaşma

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için bugün Türkiye’ye geldi.

Baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bin Zayed, heyetler arası görüşmenin ardından imza törenine katıldı ve 9 alanda yatırım anlaşmaları imzalandı.

Anlaşmalar arasında TCMB ve BAE Merkez Bankası arasındaki işbirliği mutabakat zaptı da bulunuyor.

Heyetler arası görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Erişah Arıcan, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Salim Arda Ermut ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da yer aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’ye yatırım için de 10 milyar dolarlık fon ayırdı. Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın huzurunda imzalanan anlaşmaların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Veliaht Prensi Bin Zayid’in Türkiye ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine gerçekleştirdiğini vurgulayan Al Suwaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır.” diye konuştu.

  • BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ABU DABİ'Yİ ZİYARET EDECEK
    BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ABU DABİ’Yİ ZİYARET EDECEK
  • BAE'DEN TÜRKİYE'YE 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
    BAE’DEN TÜRKİYE’YE 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye’nin BAE’ye olan ihracatı 3.5 milyar dolar seviyesindeyken, BAE’den ithalatı ise 4.3 milyar dolar.

18 yıllık yatırım künyesine bakıldığında BAE’nin doğrudan yatırımının 2003-2021 yılları arasında 4.5 milyar dolar olduğu görülürken, aynı süre içinde Körfez ülkelerinin toplam yatırımı ise 11.4 milyar dolar.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
steroid satın al steroid sipariş steroid fiyatları orjinal steroid