Türkiye ve dünyadan son dakika haberler. En son haber burada. Güncel, spor, ekonomi, magazin, politika haberlerini son dakika haberleri takip edin.Haberler, son dakika haberleri, yerel ve dünyadan en güncel gelişmeler, magazin, ekonomi, spor, gündem ve tüm gazete haberleri Türkiye'nin Açılış Sayfası Haber Politik'te,haber, haberler, son dakika, son dakika haber, haber oku, gazete haberleri,gazeteler,haberpolitik,haber politik,haber, haberler, son dakika, son dakika haber, haber oku, gazete haberleri,gazeteler,haber politik

Savaş Kıbrıs’tan başlayacak

Nutuk Ve Ötesi

Nutuk Ve Ötesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Türkiye seçim hengamesini geride bıraktı. Yerel gündemin gölgesinde bir süredir halı altına itilen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerinin alınması nedeniyle ABD’nin yaptırım tehdidi, Esed rejiminin İdlib’e yönelik kesilmeyen bombardımanı, YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki varlığı gibi konular şimdi birer birer Türkiye’nin önüne gelmeye başlayacak. Dış politikadaki başlıklar birbirinden yakıcı ve acil müdahale gerektiriyor. Şüphesiz bunlardan en ciddisi, Doğu Akdeniz enerji koridorunun kalbinde yer alan Kıbrıs adası açıklarında Türkiye ile Avrupa Birliği-İsrail-ABD-Mısır’ın desteğini arkasına alan Yunanistan’ın doğalgaz arama faaliyetlerinden doğan gerginlik.

Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki enerji pastasından – ABD’li petrol şirketi Exxon Mobil’e göre sadece Kıbrıs’ın güneybatısında yer alan 10’uncu parselde 226 milyar metreküple dünyanın en büyük gaz rezervi yer alıyor- vazgeçmeyeceğini idrak eden Atina, mücadeleye uluslararası bir boyut kazandırma çabasında. Amerikan enerji şirketleri, İsrail ve Mısır ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) üzerinden daha şimdiden doğalgazın paylaşımı için gizli-açık anlaşmalar yapan Yunanistan, AB’yi devreye sokmaya çalıştı. Brüksel’i Türkiye’yi durdurmaya ve yaptırım uygulamaya çağıran Yunan tarafı her ne kadar Almanya ve Fransa liderlerinin demeç vermesini sağlayarak arkasına alsa da yine de bu destek yeterli değil. Zira Avrupa, İngiltere’nin AB’den ayrılık (Brexit) sürecindeki belirsizlik, İran’a yönelik Amerikan yaptırımları ve ticaret savaşları konusunda Trump yönetimi ile yaşanan çatışma gibi krizleri çözmekten aciz.

Kendi iç krizleri Brüksel’in müdahale yeteneğini sınırlandırırken, Türkiye çoktan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile birlikte peşi sıra adımlar atmaya başladı. Mayıs ayının sonunda KKTC’de yaşanan hükümet değişikliği sayesinde Lefkoşa-Ankara hattında tam iş birliği dönemine geçildi. Kuzey Kıbrıs, cumartesi günü 1974 yılından bu yana Türk askeri kontrolünde kapalı tutulan Maraş’ta ‘Türkiye ile diyalog içerisinde’ kapsamlı bir envanter çalışması başlatıldığını duyurdu. Fatih’ten sonra ikinci Türk sondaj gemisi Yavuz da bölgeye gönderilerek Avrupa’nın ve Yunanistan’ın tehditleri karşısında “Akdeniz gazından vazgeçilmeyeceği” mesajı verildi.

Mütekabil restleşmeyle geçen süreçte gerginliği savaş boyutuna çekmeye çalışan ana aktör ise ABD. Yarışa Güney Kıbrıs’ın davet ettiği Amerikan enerji devlerinin sondaj faaliyetleriyle dahil olan Washington, Yunan lobisinin de baskısıyla yeni bir yasa üzerinde çalışıyor. Daha önce Demokrat Senatör Bob Menendez’in gayri resmi Güney Kıbrıs ziyaretinde gündeme getirdiği ve akabinde Nisan ayında Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ile Kongre’ye sunduğu GKRY’ye yönelik silah ambargosunun kalkmasını öngören tasarı raftan indirilmeye hazırlanıyor. Doğu Akdeniz gazını Yunanistan ve İtalya üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması, enerji konusunda Avrupa’nın bağımlı olduğu Rusya’nın elinden büyük bir kozu elinden alma derdinde. Amerikan şirketlerinin karına kar eklemesi de cabası. Böyle bir senaryoda kaynakların güvenliğini sağlamak, İsrail’in hamiliğinde ABD silahlarıyla donatılmış Güney Kıbrıs’a düşecek.

Türkiye’yi sıkıştırmak için İran gerilimini ve Yüzyılın Anlaşması olarak adlandırılan Filistin-İsrail barış planı gündemlerinin hafiflemesini bekleyen Beyaz Saray’ın öngöremediği ise Ankara’nın kararlılığının sınırı. ABD, hala S-400 alımından son anda cayacağını varsaydığı Türkiye’nin denklemde yalnız olduğunu düşünüyor. Ankara bu algıyı kırmak adına mutlaka ittifaklar kurarak “dost veya dostlara” sahip olduğunu göstermeli. 

SEVGİYLE KALIN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ