Türkiye ve dünyadan son dakika haberler. En son haber burada. Güncel, spor, ekonomi, magazin, politika haberlerini son dakika haberleri takip edin.Haberler, son dakika haberleri, yerel ve dünyadan en güncel gelişmeler, magazin, ekonomi, spor, gündem ve tüm gazete haberleri Türkiye'nin Açılış Sayfası Haber Politik'te,haber, haberler, son dakika, son dakika haber, haber oku, gazete haberleri,gazeteler,haberpolitik,haber politik,haber, haberler, son dakika, son dakika haber, haber oku, gazete haberleri,gazeteler,haber politik

BAYRAM GEÇMİŞ BANA NE!

Ali Bademci

Ali Bademci

Bir bayram daha geçirdik,  Tanrı hayırlar getirsin! Bizde bayram dendi mi aklımıza dinî bayramlar gelir, nedense aynı coşkuyu  millî günlerimizde millet olarak yaşayamayız. Kıymet vermediğimizden mi, aslâ böyle bir şey söz konusu değildir, çünkü milletimiz millî değerlerine oldukça bağlıdır. Hattâ dinî bayramlarda  makbul olmayan küskünlükler, millî bayramlarda hiç görülmez! Devlet olarak da iktidar muhalefet  birlikteliğini dünya âleme gösteririz! Hergün haberlerin konusu siyaset,  doğrusu  mâlüm medya imkânları ile devlet milletin bütün zamanlarına el koymuş!  Gündem onlarla açılıyor, yine onlarla kapanıyor!

Halbuki ferd olarak nasılız, ne durumdayız, bayram mutluluğu  yüzlerimizden ve benizlerimizden  belli oluyor mu? Maalesef  öyle bir mutluluk sezilmiyor, çünkü haberler hep kötümser, iyi bir fotoğraf göremiyoruz. Ferdin rahatsızlığı elbette geçim meselesi, âile veya toplumsal meselemiz de budur. Farkında değiliz ama, şükür sâdece lisanen yapılır, gerçekte  bu konuda toplumsal bir inanç mutabakatı yoktur! O “şükretmek” deyimi yıllardır kalıplaşmış söz!  Öyle ya  adam ne demiş, ”Bayram gelmiş neyime anam anam garibim..” Devamı daha beter, “Kan damlar yüreğime..” yani bu kadar mı diyorsunuz! Maalesef  böyle altta kalanın canı çıkıyor, canı çıkanın kendini savunacak takati yok. O sebeble herşey  ekonomiye veya geçime endeksli! Devletin emekliye verdiği  ikramiye ile yarım kurban alınabiliyor! Emekli, aylık aldığı bankaya borçlu, avansı kendi parası sayıp, çoktan yediği için aslında ikramiye hemen o deliği kapatıyor!

Gayrî meşrû iş yapanlar, para  satanlar, çete yapanlar çok rahat. En azından geçim dertleri yok da  onlar da kaç kişi derseniz işte her şehirde bir iki, bilemedin üç! Mutlu azınlık onlara mı diyorlar? Bunlarla ne siyasette, ne kavgada,ne yargıda baş edemzsiniz!  Şu avukat enflasyonunda sürü ile  avukatları var! Allah düşürmesin, kesinlikle altta kalanın canı çıkar. yani adamı ölmeden mezara koyarlar! Ondan sonra “Bayram gelmiş neyime, aman aman garibem, kan damlar yüreğime!” Yani bu işler öyle Bayatî  bir uzun hava ile   serinler mi? İşte esas problem de bu, bulunması gereken çare, sebebi de!

Kültür hayatımızda  fikir işçiliği diye birşey kalmamış, medyanın rahatları, patronların işini tâkip edenler! Hakkıyla iş yapanlar  yoksul ve gariptir! Kamuda da  özel sektörde de  böyle! Öyle demeyin  kitabı, dergisi, gazetesi, internet medyası ile sektör çalışanları bir ordu  kadar kalabalık! Dergi ve internet medyada telif ödenmez, gazetelerde aylıkçı olarak çalışılır! İş takibinde kaabiliyetin yoksa zar zor aldığın para ile  geçinirsin! Sektörde esas mesele  emekli  olanlarda! Çoğunluk SSK.’dan emekli olduğu için  en fazla 3 bin TL. emekli aylığı alırlar! Aslında  emekli fikir işçilerinin  hayatlarının bu son devresi tam olgunluk yaşlarıdır. Özellikle kitap çalışan emeklillerin tamamı kitap alacak, tercüme ve çeviri yaptıracak, arşivlerden belge satın  alacak para bulamazlar! O sebeble  gerçek fikir adamlığının yerini masa paşa popüler çalışmalar alır! Böyle çalışmaların   ne devlete, ne millete ne de,  kültür hayatımıza bir katkısı olmaz.

Fikir işçisi birikimini, el emeği göz nuru zihin amelyesini satar da, acaba karşılığında ne alır? Yayın şirketleri  dağıtcılara %50 iskonto ile mal satarken  fikir işçisinin alacağı Brüt x %10 – %17 Stopaj.. Popüler yayın yapıyorsanız  baskı adedinin çok olduğundan durumu kurtarabiliyorsunuz! Lâkin nerede? Fikir üretenin popilist yanı var mı?  Kaloylaşan basım teknolojileri karşısında hiçbir yayınevi ambar yapmak istemiyor, akademik yayınlar 500, telif eserleri en fazla  2000 basılıyor! Elinize ne geçecek bir emekli maaşı kadar imkân! O da senede iki senede bir..Görsel yayınların başta TRT olmak üzere   telif ücretleri o kadar da yok! 5 saat konuşursunuz, 500 lira alırsınız da ondan da %17 vergi kesilir!  İşte fikir işçisinin durumu, çalışın bakalım nasıl çalışacaksınız! Anlayacağınız  emeklilik gibi en olgun devrede, yetişkin   müellifler işte böle ezilir! Allah göstermesin bir de zülfü yâre dokundunuz mu, kodestesiniz ve  müdafaa edecek adam da bulamazsınız!

İşçi, memur “Bayram gelmiş neyime!” diye  hayıflanıyor! Aslında onlar çalışsa da emekli de olsa  herşeyi yapabilirler, başka bir iş yapıp para kazanabilirler! Fikir işçisi onu da yapamaz, çünkü elinden gelmez, zihni kaldırmaz, para bile sayamaz! Arabası var akaryakıtı olmaz, onun için bir yere gidemez! Emekli maaşını kitap ve deftere harcadın mı, bir de evde çıngar çıkar!  Bayram gelir torunlar el öper de  üç kuruş harçlık veremezsiniz! Ne bayramı yani? O sebeble “Bayram geçmiş neyime” deyip geçeceksiniz! Sizi bu hâle getirip, ondan sonra da   fikir işçisini, düşünen adamları metheden, onlara nutuklar yazan, şiirlerini okuyup siyaset yapanlar utansın!

Muhabbetle.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YENİ ADLİ YIL - 18 Ağustos 2019
ABD OYALIYOR MU? - 16 Ağustos 2019
BAYRAM GEÇMİŞ BANA NE! - 15 Ağustos 2019
RUSYA İLE İLİŞKİLER - 10 Ağustos 2019
ABD İLE BERABER - 9 Ağustos 2019
HURŞİT DEVRAN - 8 Ağustos 2019
OPERASYON İLÂNI - 7 Ağustos 2019
PARTİYE DÂVET VE KAÇIŞ - 6 Ağustos 2019
ENVER PAŞA’NIN MEVKİÎ - 4 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ